MENU

Proteiny

Pełnią rolę naprawczo-wzmacniającą.Proteiny hydrolizowane wypełniają ubytki we włosie a co za tym idzie pomagają zamaskować wszelkie uszkodzenia.Należy jednak uważać aby nie przesadzić z ich ilością w pielęgnacji,nadmiar protein sprawia,że włosy są suche i tępe w dotyku.Nie oznacza to jednak,że lepiej ich unikać.Są potrzebne,dlatego nie warto z nich rezygnować.

PODZIAŁ PROTEIN

Proteiny roślinne:
  • Proteiny owsiane ( Oats / Hydrolized Oat Protein )
  • Proteiny kukurydziane ( Corn Protein )
  • Proteiny Pszenne ( Wheat Protein )
  • Proteiny sojowe ( Soy Protein )
  • Proteiny ryżu ( Rice Protein )
Proteiny roślinne teoretycznie nie nadbudowują się na włosach,dlatego są dobrym rozwiązaniem,kiedy włosy nie lubią się za bardzo z proteinami lub kiedy nie używamy w pielęgnacji kosmetyków z SLS/SLES.Są to proteiny o dużych cząsteczkach dlatego działają na powierzchni włosa,wygładzając i chroniąc go.

Proteiny zwierzęce:
  • Jedwab ( Silk )
  • Keratyna ( Keratin )
  • Proteiny mleczne ( Milk Protein )
  • Seryna ( Sericin )
  • Kolagen ( Collagen )
  • Elastyna ( Elastine )
Proteinami pochodzenia zwierzęcego znacznie łatwiej przeproteinować sobie włosy,szczególnie Keratyną.

PROTEINY HYDROLIZOWANE-takie o mniejszej cząsteczce wnikają wgłąb włosa dzięki czemu wypełniają ubytki.Najchętniej robi to keratyna.Ich wadą jest to, że stosowane zbyt często będą się nadbudowywały na włosach co prowadzi do przeproteinowania.
Zaś proteiny o mniejszych cząsteczkach,czyli takie które nie są hydrolizowane będą działały bardziej na powierzchni włosów wygładzając je.


Produktów z proteinami należy używać raz na jakiś czas w zależności od tego jak reagują na nie nasze włosy.Może to być raz na tydzień,raz na dwa tygodnie lub nawet rzadziej.Nie każde włosy polubią się z proteinami,dlatego należy obserwować jak zachowują się nasze włosy po użyciu produktu z ich zawartością.


Protein nie wczesujemy. Maskę proteinową wgniatamy w wilgotne,uprzednio dobrze rozczesane włosy na 20 minut pod czepek foliowy.Dobrze jeśli jest on dodatkowo owinięty ciepłym ręcznikiem.Można zamiast tego nałożyć na czepek zimową czapkę,która doskonale utrzyma ciepło.Po spłukaniu maski proteinowej ciepłą ale nie gorąca wodą,należy koniecznie wczesać maskę emolientową.Pomoże to wygładzić włosy i domknąć łuski oraz sprawi,że w efekcie włosy nie będą sztywne tylko miękkie.

PRZEPROTEINOWANIE

Jest to efekt nadmiaru protein.Wiele osób bardzo często zastanawia się nad tym,dlaczego ich włosy są ciągle suche,sztywne i spuszone.Najczęściej jest to właśnie przeproteinowanie. 
W drogeriach ciężko znaleźć szampon,który nie będzie miał w składzie protein.Reklamowane marki typu Gliss Kur czy Syoss mają proteiny w prawie każdym swoim kosmetyku.Osoba która na co dzień używa tego typu kosmetyków,nieświadomie naraża swoje włosy na przeproteinowanie.Dlatego tak ważne jest czytanie składu produktu,a nie tylko reklamy producenta na opakowaniu.
Uważam,że proteiny hydrolizowane w mgiełce lub serum silikonowym na końcówki to zły pomysł.Szampon z proteinami nie jest złem, ale należy myć nim włosy od czasu do czasu a nie co każde mycie.No,chyba że włosy nie zdradzają objawów przeproteinowania. Nie każde włosy lubią proteiny,dlatego należy je obserwować jak zachowują się na przykład po kilkukrotnym umyciu szamponem z keratyną.
Protein najlepiej dostarczać w masce,wtedy pod wpływem ciepła mają one szansę najlepiej zadziałać,a stosowane poprawnie i z umiarem na pewno nie zaszkodzą.

             JAK POMÓC PRZEPROTEINOWANYM WŁOSOM ?

Włosy przeproteinowane są suche,sztywne,szorstkie i spuszone.Przypominają trochę włosy spalone rozjaśniaczem.Przyczyną przeproteinowania jest zazwyczaj częste,nieświadome używanie kosmetyków z proteinami.Najczęstszym winowajcą jest keratyna hydrolizowana, a także proteiny mleczne i jedwabiu.Co zrobić gdy już dojdzie do przeproteinowania?
W pierwszej kolejności należy na najbliższy czas odstawić wszystkie kosmetyki,które mają w składzie proteiny.
Na pewno pomoże dokładne oczyszczenie włosów mocniejszym szamponem z SLS/SLES.Po myciu warto zadbać o nawilżenie.Można nałożyć na włosy na przykład żel lniany na30 min-1 godz. Po spłukaniu należy wczesać maskę typowo emolientową i zostawić pod czepkiem na 30 minut.Do maski można dodać niewielką ilość humektantów.Wszystko to po to a by przywrócić równowagę P-E-H .Na koniec spłukać ciepłą wodą i pozostawić włosy do wyschnięcia.
Dwa lub 3 takie zabiegi wyeliminują problem przeproteinowania.
Pomoże też porządne olejowanie włosów na podkład nawilżający.

PRZYKŁADOWE PRODUKTY Z PROTEINAMI
  • Maska Biovax Keratyna+Jedwab


  • Kallos Keratin


Proteiny znajdziemy również w kuchni:
  • maseczka z żółtkiem jaja
  • maseczka z majonezu

Pozdrawiam
Patinka.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka