MENU

Plączące się włosy


Dlaczego włosy się plączą?

Plątanie się włosów jest jednym z najczęstszych problemów dotyczących włosowej pielęgnacji.Najczęściej pojawia się zimą gdy konieczny jest szalik i ciepła kurtka.Latem również doświadczamy takiego problemu.
Na plątanie najbardziej podatne są włosy średnio lub wysoko porowate,suche i zniszczone.Dzieje się tak,ponieważ odchylone łuski włosa tworzą chropowatą powierzchnię,przez co zahaczają o siebie,tak rodzi się plątanie.Im gładsza powierzchnia włosa,tym mniejsze szanse na splątanie się włosów.Jak więc temu zaradzić?Szczegółowych przyczyn jest wiele,zazwyczaj wini niepoprawna pielęgnacja lub braki w niej.


Co może pomóc?
  • Technika mycia włosów
Ciężko Ci rozczesać włosy po umyciu? Rezygnujesz z naturalnego wysychania włosów ze względu na fakt ciężkiego ich rozczesania po umyciu? Tutaj właśnie pojawia się problem niepoprawnej techniki mycia włosów.
Po pierwsze powodem może być niedokładnie wypłukany i zbyt mocny szampon.Aby było go łatwiej wypłukać,należy przed myciem go rozwodnić.Taki roztwór wody z szamponem umyje skórę głowy tak samo dobrze jak szampon solo.Plusem tej metody jest to,że łatwiej go wypłukać.Jeśli nie odpowiadają Wam łagodne szampony spokojnie możecie postawić na te z mocniejszymi detergentami ponieważ rozwadniając go ,z miejsca staje się łagodniejszy.
Włosy przed zmoczeniem koniecznie należy dokładnie rozczesać w  pozycji docelowej mycia (Jeśli myjesz włosy głową w dół,zrób to właśnie w tej pozycji).Włosy nie rozczesane przed myciem zazwyczaj są już splątane,a podczas mycia plączą się jeszcze bardziej przez co pojawiają się kołtuny.
O tym,że nie należy ,,prać włosów,, dowiedzieliście się w poprzednim wpisie,jeśli nie czytałyście to zapraszam TUTAJ .
 Myjemy tylko i wyłącznie skórę głowy,włosy pozostają nienaruszone ponieważ spływająca piana podczas płukania wystarczająco dobrze je oczyści.Dlatego nie ma potrzeby szorować długości włosów ponieważ to jedynie prowadzi do plątania i uszkodzeń mechanicznych.Staraj się myć skórę głowy delikatnie,nie drapiąc.Zwróć również uwagę na to,czy podczas jej mycia na plączesz włosów u nasady.
Dodatkowo bardzo pomaga zabezpieczenie długości włosów odżywką przed myciem po uprzednim ich namoczeniu.Tej odżywki nie spłukujemy tylko od razu zabieramy się za mycie skóry głowy.Odżywka zapobiegnie splątaniu się włosów na długości.
Kolejna ważna rzecz dotycząca mycia,nie wycieraj włosów w ręcznik.Wystarczy je delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody a następnie owinąć bawełnianą koszulką w turban,ewentualnie ręcznikiem.

W taki oto sposób zapobiegniesz plątaniu się włosów zaraz po umyciu 😊
  • Wygładzanie struktury włosa
Warto wygładzać powierzchnię włosa za pomocą emolientów.
Systematyczne olejowanie włosów w dużej mierze przyczynia się do wyeliminowania nadmiernego plątania się włosów.Jak prawidłowo olejować włosy dowiecie się we wpisie na temat olejowania.
Konieczne jest również nałożenie po myciu maski emolientowej która ładnie wygładzi powierzchnię włosa i zapewni swobodne rozczesanie.Najlepiej sprawdza się wczesanie takiej maski.
Dobrym sposobem są również mgiełki z zawartością olei i silikonów.Jeśli włosy mają tendencję do częstego plątania się,warto takiej mgiełki używać.
Nie zapominaj również o serum silikonowym na co dzień.
  • Domykanie łuski włosa
Jak już wyżej pisałam,włosy z tendencją do plątania się zazwyczaj mają rozchylone łuski.Warto poprawiać strukturę włosa domykając je.Świetnym sposobem są płukanki zakwaszające,przykładem jest płukanka z octu jabłkowego.Sprawdza się również  ostatnie płukanie włosów strumieniem zimnej wody,która również domyka łuski.

  • Regularne podcinanie
O dziwo, w walce z plątaniem pomaga regularne podcinanie końcówek.Same pewnie zauważyłyście,że włosy po podcięciu o wiele łatwiej się rozczesują prawda? 😊 Optymalnie należy podcinać końcówki co 3 miesiące jeśli są bardzo podatne na zniszczenia.Jeśli nie to warto dla odświeżenia lub właśnie w walce z plątaniem podciąć centymetr raz na jakiś czas.

  • Wiązanie włosów do snu
Podczas snu włosy są najbardziej podatne na plątanie,ponadto na uszkodzenie mechaniczne kiedy ciągle ocierają się o pościel.Zawiązanie ich w koczek lub warkocz na noc z uprzednim dokładnym ich rozczesaniem zagwarantuje,że włosy rano nie przyniosą nam niespodzianki w postaci kołtunów.
Włosy warto również upinać gdy wieje silny wiatr,a także zimą kiedy są narażone na plątanie właśnie przez kurtkę lub szalik.


Jak rozczesywać kołtuny?

Wystarczy chwila cierpliwości zamiast szarpania i targania kołtunów szczotką czy grzebieniem.Takim agresywnym rozczesywaniem tylko niszczymy i wyrywamy sobie włosy,a można inaczej :)
Najpierw należy spróbować poradzić sobie z kołtunem palcami,delikatnie go rozplątując. Jeśli kołtun jest na prawdę problematyczny pomoże uprzednie natłuszczenie palców serum silikonowym lub niewielką ilością oleju,które dadzą poślizg.To na prawdę bardzo ułatwia.
Po rozplątaniu kołtunka palcami można się w końcu zabrać za rozczesanie włosów szczotką.Uprzednio możemy jeszcze przeczesać je palcami aby się upewnić czy już nigdzie włosy nie są splątane.
Szczotką włosy rozczesujemy delikatnie,zaczynając od końcówek i kierując się coraz wyżej.Nie zaczynaj czesać włosów od nasady ponieważ włosy podatne na plątanie zafundują od razu kołtunek.


Bardzo ważne jest również unikanie w kosmetykach składników,które działają wysuszająco.

U mnie kluczem do nie splątanych włosów jest właśnie dokładne ich rozczesywanie przed myciem,mycie włosów metodą OMO oraz wczesywanie maski emolientowej po myciu.

A wy jak radzicie sobie z kołtunami?
Patinka.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka